Co dát kolem bazénu? Představujeme bezpečné a odolné řešení
Co dát kolem bazénu? Představujeme bezpečné a odolné řešení
V parných dnech se bazén i jeho bezprostřední okolí stávají vítaným místem k odpočinku. Nechcete-li na mokré ploše přijít k úrazu, musí být protiskluzová, pohodlná na došlap a současně by měla ladit se zbytkem zahrady. Jak povrch okolo bazénu zařídit? Přečtěte si náš osvědčený tip na funkční, dlouhodobé a pohledově elegantní řešení.
Terén okolo bazénu musí být především bezpečný
Hotový povrch kolem bazénů musí splňovat několik důležitých kritérií:
- Nesmí podkluzovat
- Je pohodlný při chůzi naboso
- Odolá zvýšené míře zátěže
- Není příliš náročný na údržbu
- Vydrží minimálně několik sezón
- Působí esteticky přitažlivým dojmem
Co to znamená v praxi?
1. Materiál musí mít zejména protiskluzovou ochranu, abyste při pohybu okolo bazénu nepřišli vy, vaše ratolesti nebo zvířecí miláčci k úrazu.
2. Plocha by se neměla rozpálit na přímém slunci do té míry, že samotná chůze po ní bude nesnesitelná. A pozor si dejte také na uvolněné třísky nebo jiné nástrahy. Při vytahování úlomku dřeva zapíchnutého do obnaženého chodidla si můžete vytrpět hotová muka.
Drobné nečistoty v podobě písečných zrnek, které se často objevují na povrchu zámkové dlažby, zase mohou znečistit filtraci v bazénu, a tím vám zkazit požitek z koupání.
Náš tip: Pokud si nechcete zaneřádit vodu nečistotami, nainstalujte si poblíž bazénu zahradní sprchu.
3. U vybraného materiálu je rovněž zapotřebí přihlédnout k tomu, aby byl dostatečně odolný. Musí snášet vlhkost, vítr i nižší teploty během zimního období, abyste nemuseli napřesrok stavět znovu.
4. A nezapomínejte ani na to, že povrch by měl tvořit harmonický celek s okolním prostředím. Musí například ladit s ratanovým nebo jiným nábytkem, který vám relaxaci venku během léta zpříjemní.
Co dát kolem bazénu: 5 nejpopulárnějších povrchů
Pokud se rozhlédnete po českých zahradách, nejčastěji kolem bazénu narazíte na tyto druhy materiálů:
- Přírodní či umělý kámen
- Zámková dlažba z betonu
- Kamenné koberce
- Umělá prkna (WPC)
- Dřevěné palubky
Podívejme se na jednotlivé varianty blíže.
Přírodní nebo umělý kámen – kamenná obložení působí elegantně a výhodou je i vysoká životnost. Na druhé straně je nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady a náročnější údržbou. Na sluníčku se kámen velmi rychle rozpálí a chůze po něm je poměrně nepříjemná (i kvůli tvrdšímu došlapu).
Zámková dlažba – betonové dlaždice patří mezi hojně využívané materiály, a to hlavně díky nižší ceně a pestré paletě dostupných vzorů a barev. Stejně jako beton se však na slunci rychle rozpalují. Kromě toho mohou podkluzovat a časem i praskat.
Kamenné koberce – povrchy tvořené směsí kamínků jsou novodobou alternativou k betonové dlažbě. Od klimatických podmínek (vítr, mráz, déšť) v dané lokalitě a nákupní ceny se odvíjí také jejich životnost. Ta bývá u koberců různá. Někdy již po pár sezónách začnou kamínky „odpadávat“. Záleží tedy na tom, zda hledáte krátkodobé, nebo trvanlivější řešení.
Umělá prkna (WPC) – jedná se o dřevoplastová prkna (WPC = woodplastic) tvořená dřevitou moučkou (60 %) a dále polymerem a barvivy (40 %). Jejich předností je delší životnost a nižší nároky na údržbu.
Na přímém slunci se však rychleji rozpálí.A pokud jsou teploty dlouhodobě vyšší, u méně kvalitních desek může nezřídka docházet ke změnám v konzistenci a nežádoucím změnám tvaru.
Náš tip: Dejte si pozor, aby zakoupená WPC prkna nebyla dutá. V takových případech je totiž bezprostředně nutné zajistit, aby vlhkost, která se dostane do prken, mohla odtékat ven. Jinak hrozí, že se prkna s postupem času poškodí nebo deformují.
Dalším úskalím je i cena materiálu. Někteří prodejci lákají zákazníky na nižší cenu, tyto modely WPC prken však dost často mívají menší odolnost. Levnější materiály navíc mohou při chůzi působit spíše jako plast než imitace dřeva.
A jak je to se dřevem?
Dřevěné palubky mají přírodní nádech, nezruinují váš rozpočet a na rozdíl od výše uvedených materiálů se na slunci tolik nerozpálí. Je však zapotřebí o ně pečovat.
Náš tip: Dřevěné profily se těší oblibě nejen při výstavbách terasy, ale také v interiérech. Důvodem jsou i rostoucí náklady na energie. Čtěte, jak můžete díky palubkám ušetřit až tisíce korun ročně.
Možná vás teď napadá několik otázek:
- Nebudou mi palubky při výstupu z bazénu klouzat pod nohama?
- Neuvolňuje právě dřevo třísky, které se lehce zapíchnou do chodidla?
- Nemohou palubky začít vlivem vlhkosti hnít?
Odpověď ve všech třech případech zní: Ne. Těchto situací se obávat nemusíte – pokud zvolíte desky z vhodného materiálu.
Kolem bazénu jsou ideální prkna z tropického dřeva, která vynikají dlouhou životností. Tomu však také odpovídá cena na trhu. Existuje však i alternativa.
Z naší zkušenosti jsou jednou z nejlepších možností palubky ze dřeva sušeného technologií, která umožňuje dosáhnout u profilů obdobných vlastností, jakými se pyšní exotické dřevo.
Palubky ThermoWood představují kompromis v optimálním poměru cena-výkon. Díky vroubkovanému povrchu se nemusíte obávat podklouznutí, a tedy ani zvrtnutého kotníku nebo bolestivého pádu.
Z prken se neuvolňují třísky a speciální technologie vysoušení zajišťuje dřevu skvělou odolnost proti vlhkosti i dřevokaznému hmyzu. Do kvalitní podhlahy se vyplatí investovat.
S dřevěnými palubkami nešlápnete vedle
Obklady z kvalitních dřevin vám pomohou zajistit dostatečný komfort při chůzi kolem bazénu. A budete-li se o dřevo náležitě starat, poslouží vám dlouhé roky.
Přemýšlíte, že byste plochu kolem bazénu obložili dřevěnými palubkami, ale chcete mít jistotu, že při nákupu profilů vyberete správně? Přečtěte si, jaké dřevo okolo bazénu zvolit.